TJT002 – Monika Piątczak – Choćby na koniec świata – Taka Jak Ty podcast

W drugim odcinku podcastu Taka Jak Ty, pod tytułem: „Choćby na koniec świata”, moim gościem jest Monika Piątczak – mama dwóch córek, pielęgniarka w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pracuje na Oddziale Mechanicznego Wspomagania Krążenia i Transplantacji Serc. Wolontariuszka Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Uczestniczka misji w Sudanie, Kenii, Nepalu, Gruzji i na Ukrainie. Ryzykuje swoje zdrowie i życie, aby nieść pomoc innym. Monika pomaga ofiarom kataklizmów i wojen. Nie waha się ruszyć na koniec świata, jeśli ktoś potrzebuje pomocy. Monika Piątczak nie kupuje sobie karnetu na basen ani kurs angielskiego, bo nigdy nie wie, gdzie będzie następnego dnia. Liban? Bośnia? Nepal?

Rozmawiamy o trudnych wyborach i o tym, że czasami warto wszystko postawić na jedną kartę.

Monika nie raz słyszała od ludzi : „Po co ci to?”, „To niebezpieczne”, ale mimo to podążała za głosem serca.

“Mam serce w dwóch zakątkach świata” – Monika Piątczak

Posłuchaj mojej rozmowy tutaj (nacisnij Play) ↓↓↓

 

Zdjęcie: Z Archiwum  Moniki Piątczak

W 2015 roku brała udział w akcji ratunkowej w Nepalu. Polski zespół ratunkowy przybył na miejsce zdarzenia, jako jedna z pierwszych ekip międzynarodowych i jako pierwsza grupa z Polski.

Monika była również w Sudanie Południowym, gdzie zakończyła się długotrwała wojna domowa. Szkoliła byłych partyzantów.

Po przyjazdach z misji inaczej patrzy na życie.

„Jeszcze bardziej doceniam to, co mam: rodzinę i przyjaciół, bezpieczny dom. I uświadamiam córkom, że tak naprawdę żyjemy w bardzo spokojnym miejscu”.

W rozmowie poruszamy kwestie , co jest ważne dla ratownika . „To, co ma w głowie; wiedza medyczna, odporność na stres, chęć pomagania”.

Rozmawiałyśmy o ludziach, których Monika spotkała podczas misji. Ujęli ją serdecznością, miłością do drugiego człowieka. Wielu z nich bardzo biednych, ale dumnych i przyjaznych. Pomagają sobie wzajemnie, dzielą się tym, co mają.

Zapraszam do wysłuchania rozmowy.

Zdjęcie: Z Archiwum  Moniki Piątczak

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj” – Mark Twain

Zdjęcie: Z Archiwum  Moniki Piątczak

 

Linki pomocnicze:

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

“Współczesna Bogini” książka

“Afryka moja miłość” książka

“Sztuka Prostoty” książka

Monikę możecie znaleźć na facebooku tutaj

Taka Jak Ty Podcast strona główna

 

Następny Post
Poprzedni Post

KomentarzeTERESA

4 lata temu

Bardzo ciekawe te twoje rozmowy ,przedstawiasz w nich osoby które mają coś ciekawego do powiedzenia ,ludzi pełnych pasji ,zapału ,otwartych na innych ludzi . A dla Pani Moniki wielki szacun .

Gabriela Gargas

4 lata temu

Tereniu, dziękuję pięknie! Monika, to cudowna pełna pasji kobieta 😉

Beata

4 lata temu

Świat potrzebuje dobrych ludzi. Takim człowiekiem jest Monika. Warto ją naśladować. Pomoc komuś w potrzebie. Co najważniejsze: w obecnych czasach ludzie nie znoszą jak coś Ci się udaje, że jesteś szczęśliwa. Po prostu zazdrość zżera Twoje szczęście. Monika uczy nas wszystkich realizacji swoich planów i marzeń. Wielki szacunek mam dla Moniki że pomaga innym w Polsce i na misjach

Gabriela Gargas

4 lata temu

Beatko, pięknie napisałaś. Tak, świat szcególnie teraz potrzebuje dobrych ludzi. Wszyscy gdzieś gonią za karierem, sukcesem, a czasami należy pochylić się nad drugim człowiekiem. Dziękuję za Twój komentarz.

Elżbieta

3 lata temu

Niezwykła kobieta o pięknym wnętrzu i dobrym sercu, pełna empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka. Kolejna zwyczajna/niezwyczajna bohaterka.

Gabriela Gargas

3 lata temu

Zwyczajna/niezwyczajna bohaterka. Kobieta, która nie bała się pójśc za głosem swojego serca.

Ula

3 lata temu

Wiele kobiet nie ma odwagi, by pójść za głosem serca. Porzucić dotychczasowe życie i ruszyć choćby na koniec świata. Pani Monika jest jedną z tych kobiet, która wyruszła na misje, by nieść pomoc innym. Wielkie brawa i podziw dla tej niesamowitej kobiety.

Gabriela Gargas

3 lata temu

Monika, faktycznie jest niesamowita w tym co robi i odważna. 😉 Zachwycają mnie tacy ludzie.

Joanna

3 lata temu

Moja Monia. Cudowna pielegniarka z ogromnym serduchem

Gdzie można mnie znaleźć

NOWOŚĆ! Wkrótce do kupienia!

Już do kupienia

Luna” – Gabriela Gargaś

Premiera: 24.02.21

 

Zapisz się do listy i pobierz za darmo opowiadnie Gabrieli Gargaś pt “Będę na Ciebie czekać”

Copyright 2017 - 2021 Gabriela Gargaś © All Rights Reserved