Szkocja z mojej najnowszej powieści

Akcja mojej najnowszej powieści : “Minione chwile” , której premiera będzie 04.04 2017 roku  rozgrywa się w Szkocji.

Szkocja to kraj pełen wrzosowisk, ostrych klifów, wiatrów, zmiennej pogody. To pola, na których pasą się owce i kudłate, brązowe krowy. To surowe krajobrazy, owsianka i haggis. To ponure zamki, w których kiedyś mieszkały całe klany. Monumentalne budowle były świadkami bitew, miłości i zdrad. Uroku szkockim krajobrazom dodają liczne jeziora, o krystalicznie czystej wodzie. Wyobraźnię pobudzają historie o potworach zamieszkujących tamtejsze wody. Szkocja mnie zachwyciła, szczególnie północ. Północna Szkocja wygląda jak z tolkienowskich książek, gdzie czas jakby sie zatrzymał. A kiedy staniesz na szczycie klifu i popatrzysz najpierw w dół, a potem przed siebie masz wrażenie, jakbyś znalazł się na końcu świata.

Klify na południu (zdjęcie z archiwum rodzinnego autorki)

 

Są takie miejsca, tu na północy Szkocji, gdzie zwalnia czas. Miejsca gdzieś na końcu świata, które warto odwiedzić. Warto przejść się po wydeptanych ścieżkach, zapatrzeć się w zburzone morze, poczuć chłodny wiatr we włosach. I mieć nadzieję, że nie przypłynie łódź Wikingów.

na zdjęciu : Autorka, czyli ja 🙂 (zdjęcie z archiwum rodzinnego autorki)

W powieści opisałam zamek Glamis, w którym podobno straszy. W przeszłości odbywały się tam makabryczne sceny, które odbijają się echem do dzisiaj. Duchy cierpiących tu osób nie dają, bowiem o sobie zapomnieć. Lady Glamis – żoną i trucicielką lorda Douglasa została spalona na stosie za uprawianie magii. Lady obecnie ukazuje się pod postacią Szarej Damy, która modli się w zamkowej kapliczce przed ołtarzem. Widywana jest także w pozycji siedzącej w tylniej ławie kapliczki. Co ciekawe, występują w tym miejscu zjawiska, które parapsychologowie uważają za dowód istnienia ducha. Tam gdzie przebywa duch lady powietrze gęstnieje, a odwiedzający zamek ludzie czują duszności.

Zdjęcia : wyszukane w inetrnecie

Zagłębiając się dalej w historię zamku Glamis, natknąć się można na wydarzenie z roku 1486, kiedy to doszło do wyjątkowo makabrycznej sytuacji. Mieszkająca w pobliżu rodzina Ogilvie poprosiła ówcześnie panującego lorda Glamisa o schronienie przed wrogim rodem Lindsayów. Panujący możnowładca rozkazał ulokować swych nowo przybyłych gości w podziemnej komnacie. Rodzina Ogilvie została zamknięta na miesiąc, pozostawiona na łaskę losu i bez pożywienia. Po otwarciu drzwi w pomieszczeniu odnaleziono tylko jedną osobę, która jakimś cudem przeżyła. Jak się później okazało, przetrwała dzięki temu, że pożywiała się pozostałymi członkami rodziny. Jej stan psychiczny także pozostawał wiele do życzenia. Nie ustalono, dlaczego lord Glamis w taki sposób postąpił z  tą rodziną.

Na łąkach okalających zamek pojawia się postać jęczącego mężczyzny uciekającego przed niewidzialnym oprawcą. Według historyków jest to prawdopodobnie duch czarnoskórego służącego, na którego postanowiła zapolować szlachta w XVII stuleciu. Wtedy to panowie Glamis urządzali sobie polowania na ludzi. Służący został rozszarpany przez psy gończe, podczas gdy wysoko postawione damy śmiały się patrząc na dramatyczną sytuację. I nie ma w tym nic dziwnego, bo w tamtych czasach właśnie w taki sposób szlachta urozmaicała sobie wolne chwile.

Szkocja to też kapryśna pogoda. Tutaj niekiedy cztery pory roku często zlewają się w jedną – deszczową. Wybierając sie do Szkocji przygotuj nieprzemakalną kurtkę i dobre buty, chyba że lubisz tańczyć w deszczu.

 


 

Poza tym jest bajecznie pięknie…  Szczególnie tam, na północy. Gdzieś na końcu świata…

Północ Szkocji (zdjęcia z archiwum rodzinnego autorki)

 Książka :”Minione chwile” do nabycia w przedsprzedaży na stronie empik.pl

Następny Post
Poprzedni Post

KomentarzeBarbara

4 lata temu

Bardzo ciekawy i interesujący post, piękne zdjęcia,bajeczne krajobrazy,zachęcające do odwiedzenia Szkocji. Czekam na “Minione chwile” … zapowiada się interesująca opowieść 📖Pozdrawiam 😘😘😘

Gdzie można mnie znaleźć

NOWOŚĆ! Wkrótce do kupienia!

Już do kupienia

Luna” – Gabriela Gargaś

Premiera: 24.02.21

 

Zapisz się do listy i pobierz za darmo opowiadnie Gabrieli Gargaś pt “Będę na Ciebie czekać”

Copyright 2017 - 2021 Gabriela Gargaś © All Rights Reserved